Andres Rand ja August Talk kirjad

Siin on väljavõtted kirjadest, mis sattusid minu kätte. Kogu tekst on üks-ühele maha kirjutatud ja sõnastust ei ole muudetud:

3sc0011

Minu isa toonitas vahest, et Rahuste külas on 60 suitsu. Seega talumehed, väike talupidajad ja popsid. Kus elasid inimesed ja suits välja käis. Hakkasin küünlapäeval, see oli vana eestlaste viimane jõulupüha. Millise päeva heaks hoiti üks keha jõuluõlut ja seda juues meenutati möödunud jõulut ja eeltulevat uut aastat, milliseks ta kujuneb. Nii mõtlesin mina küünlapäeval üksi lauaääres. Kas tulevad meelde veel külas olnud kohtade nimed ja tuli välja küll minu isa ütlus, et Rahuste külas on 60 suitsu. Siis meenutasin veel mitu tuuleveskit oli Rahuste külas. Neid sain 11. Ja 12ndal oli emapuu ja kivijalg. Sellel oli juba varem peremees surnud ja kõik need tuulikud hakkasid lõppema peremehe surmaga. Kõige esiteks lõppesid tiivad ja sellejärel lõppes ka kere.

Andres Rand nimetatud tuulikud:

 1. Sepa Aadu
 2. Põlma Laasu
 3. Sigajas oli emapuu ja kivijalg.
 4. Põllu Preedik
 5. Vanapidu Laas
 6. Oti Andres
 7. Mägi Peeter
 8. Põllu Hindrik
 9. Pärli Peeter
 10. Nürina Peeter
 11. Niidi Andres
 12. Heinama Andres.

August Talk nimetatud tuulikud:

 1. Nürina Laas
 2. Heinama
 3. Pärtli
 4. Niidi
 5. Mägi
 6. Põllu
 7. Oti
 8. Tiltsi
 9. Põlma
 10. Sigaja
 11. Põllu Preedik
 12. Vanapidu
 13. Nürina (teine)
 14. Sepa
 15. Sepa (teine)

Rahuste küla suur laevaõnnetus mis toimus 1901 aastal, kui Anto Peetri kuue meheline kalapaat läks põhja koos kuue mehega. 1. Anto Peeter, 2. Sepa Aado, 3. Annuse Justel, 4. Justli Peeter, 5. Aasi Peeter, 6. Sootänava Laas.

Nii käisid minu mõtted selle Rahuste küla ja eluolu ümber, kus olen sündinud, kasvanud nii puhtas ja vabas looduses ja kui puhas oli merevesi. Selge vaikse ilmaga võis kolmemeetri sügavuses merepõhjas iga eseme ära näha, isegi angerjad magasid merepõhjas keerus. Nii lähevad minu mõtted alati kui istun tegevuseta laua ääres, või pole õiget und. Siis rändab minu mõte alati seal Rahuste sünnikodu ümber, kus on kõik nagu oli iga ukseauk, iga väravaauk, iga elumaja asend, keldrid, saunad, aidad, laudad, kaevud, millest võiks veel praegugi joonistada täpse koopia ja kirjutada pikki memuaare. Sellest ajast ja elust. Aga keda see huvitab, pole inimest kellega seda vahest mõtled ja meenutad häid elatud aegu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s