Osa 1. Sauniidi. Kadunud paik, unustatud inimesed

Alustan talu kohtade uurimist ühe kadunud talu taasavastamisega. Seitsmel korral mai kuu jooksul tegin Ula külas asuvale Sauniidi talu kohale detektori ekspeditsioone.

DSC_0179

Sauniidi rehielamu lautade poolne ots 2019 29. mai.

Sauniidi talu koht Ula külas on tekkinud 19.saj. keskel või lõpu poole. Esimest korda on talukoht kaardile märgitud 1903a. Talu peamine hoone on rehielamu tüüpi 20-24m pikkune ehitis, mille lauda poolne ots jääb loe ilmakaarde. Kagu pool kambrite ja rehe all on selgesti eristatav reheahju ja korstna koht. Majast on säilinud vaid vundamendi kontuur. Kogu puidu osa on minema tassitud, ära põlenud või lihtsalt ära mädanenud. Palkidest, sarikatest, katusematerjalist jms puidu osast enam märki pole.

Sauniidi

Kaart 1929-1932a Rahvusarhiiv

Uurimise käigus leitud esemed viitavad, et elu toimus peamiselt 1880-1944 aastatel ning peale sõda majapidamist enam ei kasutatud. Sauniidi talukompleksi kuuluvad rehielamu, ait, saun, kelder.

DSC_0181.JPG

Pilt varisenud keldri asemest

Raske on tuvastada, kes olid algsed Sauniidi talu koha rajajad. Silver Oderi sõnul elasid seal sõja ajal juba eakad inimesed, kes ilmselt hukkusid küüditamise käigus. Peremees on olnud meremees. Ester Rand sõnul elas Sauniidis Ooniidi Mardi (Mart Lao) õde Eev ja tal oli poeg. Eev on maetud Jämaja surnuaeda. Ula küla talude (enne 1940) nimekirja järgi on ära mainitud Soundi (Sauniidi) Preedik ning talu suuruse järgi märgitud see kui väiksem talu.

Meie Maa 3. nov 1927

Meie Maa 3.nov 1927

Külarahva sõnul viimane hävinud hoone oli kelder, kui see demineerimistööde käigus õhku lasti.

2009a avaldatakse Maa-ameti enampakkumisteated Oma Saares, mille käigus läheb Sauniidi kinnistu rootslase kätte, kelle vanemad on Usiniidi talust pärit.

Sauniidi kinnistul asub maakaardilt selgesti eristuv põld, mida mina nimetan “ninaga põlluks”. Põld on ümbritsetud suurte kividega ning on olnud juba sajandeid sama kujuga.

Sauniidi ninaga põld

Sauniidi “ninaga” põld on kaardil sama kujuga juba 17 sajandil, kui talukohta veel polnud

Täna hakkab põld tasakesi võsastuma. Nüüd jagan mõned pildid Sauniidi taluõue leidudest, mis kadunud hingedest maha jäid. Märkimisväärsed leiud on aida otsa unustatud väiksema purjelaeva ankur, aida sisse jäänud hõbedast väike uur, hülge oda.

Sauniidi otsingute ekspeditsiooni kohta saab veel täpsemat infot Muinsuskaitsele esitatud aruannetest. Võibolla satub seda lehekülge lugema kunagi oma juuri taga otsiv sugulane, kelle vanemad või lähisugulased on Sauniidist pärit. Eks aeg näitab.

Järgmine talu uurimise artikkel räägib juba teisest paigast ja teistest inimestest.

One thought on “Osa 1. Sauniidi. Kadunud paik, unustatud inimesed

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s